• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Catering
  • Smaaksafari gids Amsterdam
  • Recepten
    • Afrika
    • Azië
    • Europa
    • Midden-Oosten
    • Noord- Zuid- en Midden-Amerika
  • Eten en weten
  • Over mij
  • Home

Echte Gerechten

grenzeloos lekker eten

Koken met tahin. Geroosterde hele bloemkool met tahin-kurkuma marinade en groene tahinsaus

oktober 28, 2022 Marjolein Boekel - de Bruijn Reageer

Gemarineerde en geroosterde hele bloemkool met groene tahinsaus

In een voormalige slagerij geeft de Amsterdams Joodse Esther Erwteman bijna dagelijks vegetarische kookworkshops. In de hoofdrol verse groentes en bossen met kruiden en manmanman, daar laat ze je de lekkerste gerechten mee maken. Hierbij geïnspireerd door de tijd die zij in het buitenland heeft doorgebracht.

Uit haar nieuwste kookboek Tahin mag ik een recept met je delen. Het recept voor een in tahin en kurkuma gemarineerde en geroosterde hele bloemkool die je serveert met een kruidige groene tahinsaus. Wat een heerlijke combinatie!

Tahin? Juist ja, tahin. Niet te verwarren met de Marokkaanse stoofpot, de tajine.

Wat is tahin?

Tahin is een licht notige, tikje bittere, zijdezachte, romige en vloeibare sesampasta. Tahin kun je zien als de de basissaus van het Midden-Oosten.

Tahin, tahini, tahine of techina. Net als Shakshuka zijn er vele schrijfwijzen en ook veel verschillende soorten kwaliteit. Het wordt gemaakt door sesamzaad meerdere malen te wassen, dan te drogen, te roosteren en uiteindelijk te vermalen tot een pasta.

Gegrilde padronpepers met pure tahin en maldon zeezout

In het kookboek Tahin lees je er alles over en vind je ruim 100 heerlijke en verrassende recepten. Want wist je dat je ook heerlijk brood, cake of pannenkoeken kunt bakken met tahin of een spannend pompoensoepje? Alles wat ik tot nu toe heb gemaakt uit het boek is met veel gejuich ontvangen door man en kind.

De volgende recepten heb ik (naast de geroosterde hele bloemkool) reeds getest: romige pompoensoep met tahin; koffie verkeerd met tahin; pita gevuld met aubergine en aardappel in tahin-tomatensaus; geroosterde padron pepers bestrooid met wat maldon zeezout en pure tahin (zie foto) en auberginebites met peterselie, amandelen en tahin (zie foto). Stuk voor stuk echt gerechten om van te watertanden.

Auberginebites met peterselie, amandelen en tahin

In onderstaand recept voor bloemkool zijn de marinadesaus met tahin en de groene tahinsaus los van elkaar ook echte sterren. Je zou er ook voor kunnen kiezen om alleen de marinadesaus te maken. Verdubbel dan de hoeveelheid. Giet wat je over hebt, in de ovenschaal en schep dat heerlijke sausje na het bakken in een apart schaaltje zodat iedereen aan tafel ook nog wat over zijn part bloemkool kan scheppen.

Heb je allebei de sausjes gemaakt en heb je na het eten nog groene tahinsaus over, dan bof je. De volgende dag is deze zeker ook heerlijk bij je volgende maaltijd.

Recept voor gemarineerde en geroosterde hele bloemkool met groene tahinsaus

Voor 4 personen
Bereidingstijd 75 minuten

Handige ’tools’

een keukenmachine of staafmixer
een kleine (ovenbestendige) bak
een ovenschaal met bakpapier
plastic handschoenen of een kwastje
een koekenpan

Ingrediënten

1 bloemkool (van ± 500 g)
eens scheutje olijfolie (voor als je de bladeren van de bloemkool ook gebruikt)

Ingrediënten om de geroosterde hele bloemkool mee in te smeren

60 gram tahin
30 milliliter zonnebloemolie (Esther gebruikt 60 milliliter)
60 milliliter water (Esther gebruikt 30 milliliter)
20 milliliter citroensap
15 milliliter zoute sojasaus
5 milliliter ahornsiroop
2 theelepels gemalen kurkuma*
1 teen knoflook
1 theelepel zout

* Kurkuma is ook bekend onder de naam geelwortel of koenjit. In mijn versie gebruik ik (gemalen) kurkuma. Esther gebruikt verse geschilde en geraspte kurkuma.

Ingrediënten voor de groene tahinsaus

3 tenen knoflook
1 groene peper
60 g koriander
40 g peterselie
40 g munt
1 theel. zout
50 ml citroensap (Esther gebruikt hier limoensap)
40 ml tahin
15 ml ahornsiroop
45 ml water

Voorbereiding

Verwarm de oven voor op 200 °C.

Doe alle ingrediënten voor de marinade in de keukenmachine en mix tot een gladde pasta.

Zet een kleine (ovenbestendige) bak met water op de bodem van de oven. Hierdoor krijg je stoom tijdens het roosteren van je bloemkool. Deze stoom helpt bij het garen van de bloemkool.

Snijd voorzichtig het onderste gedeelte van de steel van de bloemkool af. Je wil dat de hele bloemkool mooi intact blijft.
Verwijder de buitenste groene bladeren. Esther gooit deze niet weg maar roostert deze in een koekenpan met een klein beetje olijfolie. Deze kun je als garnering gebruiken.

Bekleed een ovenschaal met bakpapier. Draai de bloemkool ondersteboven en giet het grootste deel van de marinadesaus erover en erin. Laat de marinade langs de kern naar beneden lopen, schud de bloemkool een beetje zodat de saus tot het midden doordringt.

Draai de bloemkool om en gebruik de rest van de saus om de buitenkant in te smeren. Als je je handen gebruikt om de bloemkool in te smeren, gebruik dan plastic handschoenen om te voorkomen dat je nog een week met gele kurkuma-handen rondloopt. Het handigste is om een kwastje te gebruiken.

Bereiding

Zet de ovenschaal met de bloemkool op het bakpapier in de oven en rooster deze 35 tot 50 minuten (afhankelijk van de grootte van de bloemkool). Prik tegen het einde van de baktijd met een mes  in de bloemkool. Als je de kern makkelijk kunt doorboren is de bloemkool gaar. Deze mag nog wel een bite hebben.

Terwijl de bloemkool in de oven staat, maak je de groene tahinsaus.
Doe hiervoor alle ingrediënten voor de tahinsaus in de keukenmachine of in een kom met staafmixer en mix tot een gladde saus.

Heb je de bladeren van de bloemkool bewaard? Rooster deze dan nu in een koekenpan met een heel klein beetje olijfolie.

Giet de groene saus in het midden van een diep bord. Maak ook een mooie groene rand zodat als je de bloemkool erop zet deze mooi afsteekt bij het groen.

Schep de bloemkool voorzichtig uit de ovenschaal (bijvoorbeeld met behulp van een grote schuimspaan) en zet deze voorzichtig op het bord.  Garneer eventueel met het bloemkoolblad.

Meer Midden-Oosterse smaken voor op tafel

Libanese gehaktballetjes in tomatensaus met pijnboompitten
Tuinerwten met artisjok en kaneel (vegetarisch)
Shakshuka met een Marokkaanse touch (vegetarisch)
Falafel met hummus en yoghurtsaus (vegetarisch)
Kip met saffraan, venkel en sinaasappel

Dit artikel bevat een aantal affiliate links naar bol.com.

Gerelateerd

Eten en weten, Inspiratie, Midden-Oosten, Recepten citroen, Israëlisch, Kerst, koriander, kurkuma, limoen, munt, sojasaus, tahin, vegetarisch

Lees Interacties

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Primaire Sidebar

Smaaksafari update

Volg EchteGerechten.nl

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter

Categorieën

Afrikaans Amerikaans Amsterdam aubergine BBQ bijgerecht Chinees citroen diner ei feta Frans gehakt gember Hollandse pot Indisch Indonesisch Italiaans kaas kaneel Kerst kip koriander limoen Marjolein Marokkaans Mexicaans Nederlands noedels ontbijt Pasen pasta Poke rijst rijstwijn salade sesamolie soep sojasaus Spaans tapas vegetarisch vis wereldgerecht zalm

Favorieten

Witlofsalade met blauwe kaas en appel

november 21, 2021 By Marjolein Boekel - de Bruijn Reageer

Beschermd: Verenigd Koninkrijk | Oost |

februari 4, 2026 By Marjolein Boekel - de Bruijn Reageer

Risotto met truffel, rode wijn en Parmezaanse kaas

december 20, 2022 By Marjolein Boekel - de Bruijn Reageer

echtegerechten.nl

Heerlijk hapje voor kerst en oudejaarsavond! 😋🎄🥂 M Heerlijk hapje voor kerst en oudejaarsavond! 😋🎄🥂 Maar ook heel geschikt om in het nieuwe jaar nog de laatste ouwe oliebollen op te maken zo. Omdat je het nieuwe jaar toch ook goed mag beginnen toch? 😘 Heb jij al eens plakjes oliebol geroosterd en gebruikt als toastje? Forelsalade met zalmeitjes of ouwe kaassalade erop lijkt me ook heerlijk! Nog tips voor wat vast ook lekker is erop? Ik houd me aanbevolen!
#oliebol #oliebollen #oudeoliebollen #foieroyale #moussedecanard #kersthapjes #oudejaarsavond #hapjes #samengenieten #oliebollentijd #krentenbollen #lekkerehapjes #hapjesrecepten
KERSTRECEPTEN INSPIRATIE blog maar dan wel met rec KERSTRECEPTEN INSPIRATIE blog maar dan wel met recepten van over de hele wereld. Oftewel grenzeloos lekker! 🥰🎄🌍 Ga jij voor een Hollands menu of kijk je ook graag over de grens? Check snel m'n blog met alle kerstproof wereldse recepten:
https://echtegerechten.nl/grenzeloos-lekker-kerstmenu/ 
#kerstrecepten #kerstrecept #kerstblog #kerst #sameneten #grenzelooslekker #echtegerechten
Oliebollen met kaas en crispy chili olie!! Ik ga e Oliebollen met kaas en crispy chili olie!! Ik ga er niet anderhalf uur voor naar Oss rijden. Naar @oliebollenoss die samen met @marlon.kempenaar deze bol bedacht hebben. Maar ik had wel zin in deze hartige oliebol. Dus hierbij een doe-het-zelf variant. En die is voor herhaling vatbaar.😋😋😋 Ga jij 'm halen in Oss of ga je 'm zelf proberen te maken? Of allebei niet? 🤣 Dank voor de inspiratie Marlon en Oliebollen Oss! ❤️
¡Hola @patanegraamsterdam ! Lang geleden kwam ik h ¡Hola @patanegraamsterdam ! Lang geleden kwam ik hier graag. De hoogste tijd om opnieuw te ontdekken of dat nog steeds het geval is. Dit keer een doordeweekse tapaslunch in een lekker relaxed rustige Pata Negra. Dat is 's avonds in het weekend waarschijnlijk nog steeds andere koek. Maar de tapas.... Muy rico! Oftewel LEKKERRRRR!!! Perfecte calamaris, goddelijke pan con tomate, knapperige aubergine en heerlijke garnalen. Hasta pronto @patanegraamsterdam ! 😋🥂🇪🇸

#uiteteninamsterdam #uiteten #amsterdam #smaaksafariamsterdam #smaaksafarigids #restaurantgidsamsterdam #linkinbio #proefspanje #grenzelooslekkereten #inamsterdam #samengenieten #spaanseten #tapas #tapasespañolas #tapaslunch #lunchinamsterdam
Na een wandeling door het bos in Almere Haven was Na een wandeling door het bos in Almere Haven was het tijd voor niet zomaar een lunch... het was tijd voor een lunch met Antilliaanse pastechi.🥳 Pastechi zoals ik die graag als ontbijtje weghap tijdens vakanties op Curaçao, waar ze eigenlijk de hele dag door gegeten worden. Dit is ook meteen de snack waar ik mijn zoon 's nachts (of 's ochtends 😘) wakker voor mag maken. Dus graag meteen een grote doos vol met kip, rundvlees en kaas gevulde deegpakketjes! 😍🇨🇼💪 Fijn dat je dit gewoon kan bestellen en afhalen in Almere. Dank @jlskitchenandmore We hebben er met z'n zessen enorm van genoten! 
#pastechi #grenzelooslekkereten #proefcuracao #curaçao #curacao #almere #hetkaninalmere #antilliaanseten #antilliaans #echtegerechten #snacktime😋 #alldaysnack #ilovecuracao #etenverbindt #sameneten #inalmere
Wat een geweldig cadeau! En dat terwijl de Sint no Wat een geweldig cadeau! En dat terwijl de Sint nog niet eens in het land is. Deze tekening maakte Elise van @visueliseren voor me. Hoe mooi en hoe raak, want dit is precies wat ik jou te bieden heb, de wereld op een bord.🥰🌍🍽️ Ga je met me mee op ontdekkingsreis, op smaaksafari? Check dan de link in bio voor de Smaaksafarigids Amsterdam, volg me hier op insta of check alle wereldse recepten, blogs en restauranttips op echtegerechten.nl. Wil je zelf ook dit soort geweldige tekeningen voor je blog of bedrijf? Check dan snel @visueliseren haar site want zij heeft strooit momenteel met mini-maatwerk-illustraties en die wil jij nu je deze tekening hebt gezien toch ook? 😍

#worldonaplate #dewereldopjebord #smaaksafari #visueliseren #grenzelooslekkereten #smaaksafari #echtegerechten #uiteten #samengenieten #strooigoed #racoon #eattheworld #etenverbindt
Volg op Instagram


Zoek op ingrediënt, bv op gember of aubergine

Footer

Informatie

  • Klantenportaal
  • Disclaimer
  • Algemene Voorwaarden
  • Privacystatement
  • Klachtenregeling
  • Cookieregeling

Jouw recept op deze website? Dat kan!

Heb jij een authentiek recept, bijvoorbeeld een overheerlijk familierecept en zie je dat graag terug  op deze website.

Mail het dan naar Marjolein op info@echtegerechten.nl en zij neemt contact met je op.

Zoek op keuken (bv Italiaans, Amerikaans, Indonesisch)

Copyright © 2026 · Daily Dish Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

EchteGerechten.nl gebruikt cookies om ervoor te zorgen dat deze website zo soepel mogelijk draait, om het gebruik van de website te analyseren en voor marketingdoeleinden. Door op akkoord te drukken, geef je aan akkoord te zijn met het gebruik van cookies en het verzamelen van informatie. Wil je geen cookies toestaan, klik dan op " Geen cookies toestaan" of lees meer in het cookiebeleid.